Hányás, hasmenés
Gyermekkorban
A hányás leggyakoribb oka gyermekkorban a fertőzés, de számos más betegség is állhat a háttérben. Fontos, hogy pontosan jegyezzük le, mikor és mennyit ivott a gyermek, hány alkalommal hányt, volt-e hasmenése.
Hányás esetén csak óvatosan szabad folyadékot itatni, a gyermeket gyakran kb. 10 percenként kínáljuk meg néhány korty, vagy néhány kanál folyadékkal.
Ismételt hányások, erős hányinger esetén célravezető, ha tartunk egy óra „szünetet”, majd újból megpróbáljuk a folyadékpótlást.
A hányással elveszett ionok pótlása céljából érdemes cukrot, sót és folyadékot egyszerre pótolni. Erre alkalmas a cukros tea, hideg, buborékmentes üdítők.
Ha a gyermek már tud enni, célszerű sós ropival, főtt krumplival kezdeni.
Kaphatók vényköteles és vény nélkül is kapható só- és folyadékveszteség pótlására alkalmas porkeverékek. (HIP ORS 200, BioGaia ORS, Normolyt)
Emellett gyermekek számára elérhető hányinger csillapító gyógyszer kúp formájában. (Daedalonetta).
Mikor kell orvoshoz fordulni?
- ha kiszáradás veszélye merül fel: száraz ajkak, lepedékes nyelv, ráncolható bőr, acetonos lehelet, kevés vizelet/száraz pelenka
- sugárhányás
- feszes puffadt has
- erős hasi fájdalom
- magas láz
- tudatzavar
- tarkómerevség
- aluszékonyság
- véres hányás
- ha a gyermeket trauma érte vagy mérgezés gyanúja esetén
Ezekben az esetekben keresse fel háziorvosát, vagy a területileg illetékes háziorvosi ügyeletet!
Felnőttek hányása
Leggyakrabban akut gyomor-bél gyulladás okozza, amelyet romlott, fertőzött étel vagy vírus fertőzés okoz. Egy-két nap alatt lezajlik a betegség, általában nem igényel orvosi ellátást az esetek többségében
- A legfontosabb a folyadékbevitel: igyon néhány percenként egy-két korty enyhén sós vizet, buborékmentes ásványvizet legalább 12 órán keresztül!
- Gyógyszertárban beszerezhet hányáscsillapító hatású Deadalon tablettát, vagy kúpot, amely adagolásáról kérdezze a gyógyszerészét
Mikor kell orvoshoz fordulni?
- Ha hányás 12 órán belül nem szűnik és a megivott folyadékot folyamatosan kihányja, keresse fel a SBO-t!
- Ha cukorbeteg, kérdezze meg háziorvosát vagy a háziorvosi ügyeletet a teendőkről!
Ha hányáshoz
- feszes puffadt has
- erős hasi fájdalom
- magas láz
- tudatzavar
- tarkómerevség
- aluszékonyság társul vagy
- véres hányás esetén.
Ilyenkor forduljon háziorvosához, vagy a háziorvosi ügyelethez! Aluszékonyság, tudatzavar, véres hányás esetén hívjon mentőt a 112-es vagy 104-es számon!