376547

„Víz! Se ízed nincs, se zamatod, nem lehet meghatározni téged, megízlelnek, anélkül, hogy megismernének. Nem szükséges vagy az életben: maga az élet vagy.” /Antoine de Saint-Exupéry/

MÁRCIUS 22. – A VÍZ VILÁGNAPJA

A Víz Világnapját 1993 óta ünnepeljük, melyen világszerte a vízkészletek megóvására és a vízminőség megőrzésére hívják fel a figyelmet. Az idei évben a víz értéke kerül a középpontba, ezért a 2021. év jelmondata: „A víz érték! Becsüld meg!”

Nekünk ma már teljesen természetes, hogy bármikor hozzáférhetünk és aligha tudjuk elképzelni, hogy mi lenne, ha többé nem folyna víz a csapból. A víz az élet egyik nélkülözhetetlen összetevője, minden élőlény működéséhez és fennmaradásához szükség van rá, valamint az emberi test kb. 70 %-át is víz alkotja.

Tények, érdekességek a vízről:

  • a Föld felszínének több mint kétharmadát víz borítja, melynek legnagyobb része sós tengervíz, csak 2,5 %-a édesvíz (és ez is nagyrészt fagyott állapotban van jelen a sarkvidékeken)
  • A Föld népességének meredek emelkedése miatt egyre több vízre van szükségünk
  • A népesség jelentős része (több száz millió ember) még mindig nélkülözi a biztonságos vízellátást és a megfelelő szennyvízelvezetést
  • A felhasznált édesvíz háromnegyedét a mezőgazdaság és állattenyésztés, egyhetedét az ipar fogyasztja el
  • Emberi használatra az édesvízkészlet tizede marad
  • Magyarországon a vezetékes ivóvíz a legszigorúbban ellenőrzött élelmiszerünknek számít és naponta megközelítőleg 30 ezer szakember dolgozik azon közel száz vizsgálati szempont szerint, hogy a nap 24 órájában a vízellátás folyamatos, a vízminőség pedig megfelelő, tiszta és egészséges lehessen
  • Hazánkban az egy főre eső napi átlagos vízhasználat 90-100 liter, amelyből 2-3 liter csapvizet iszunk meg, 90 litert pedig tisztálkodásra, mosásra, főzésre és takarításra használunk
  • A tiszta ivóvíz 9 lépésben jut el az otthonunkig, a hazai vízvezeték-hálózat több mint 65.000 km hosszú
  • Az, hogy a szervezetünknek mennyi vízre van szüksége, függ az életkorunktól, a táplálkozásunktól és attól is, hogy mennyire izzadunk. Továbbá befolyásolja az általános fizikai állapot, a szervezet kémhatása, az izommunka igénybevétele és a bevitt táplálék mennyisége, minősége és víztartalma.
    Nem mindig egyértelmű, hogy pontosan mennyi vizet szükséges fogyasztunk egy nap. A legjobb, ha a napi 2-3 liter víz fogyasztását tekintjük mérvadónak, intenzív edzésnapokon azonban akár 4-5 liter vizet is fogyasszunk el a vízháztartásunk egészséges működése érdekében!

A növekvő népesség, az ipar és a mezőgazdaság óriási vízigénye és a klímaváltozás egyaránt veszélyt jelent az élővilágra és így a vízre is. Széleskörű összefogásra, tudatos döntésekre és cselekvésekre van szükség a vízkészletek megóvásáért és körültekintő felhasználásáért, hiszen ezen múlik, hogy milyen örökséget hagyunk az utánunk következő generációkra.

Forrás: www.vizertek.hu 

Kép forrása: internet

egy csepp víz csobban

Támogatóink és együttműködő partnereink:
Széchenyi 2020
Európai Unió zászló