371552

“Számít az az egy nő. Minden nő számít. A rákkutatás tudománya lenyűgöző mindaddig, amíg a betegség feltérképezéséről és a kezelések komplexitásáról szól. De a mellrák orvosi valósága (…) folyamatos kihívások elé állítja a tudományos gondolatot. Nincs olyan szövettan, ami ki tudná mutatni a veszteséget, vagy olyan mammográfiás felvétel, ami megmutatja az emberi szenvedést (…). Felvilágosítás és hozzáférés. Végül mindig ez a két tényező az, ami számít (…)” Nancy Brinker, Promise Me, 2010

Forrás: www.egeszseghid.hu

Minden év októbere a mellrák elleni küzdelem hónapja, október 1-jén pedig a mellrák elleni küzdelem világnapját ünnepeljük. Világszerte nők milliói hívják fel a figyelmet ebben az időszakban a megelőzésre, és a korai felismerés létfontosságú szerepére. Nők körében az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés az emlőrák, évente több mint 7000 nőnél diagnosztizálják, Magyarországon minden 8.-9. nőt érinti az élete valamelyik szakaszában. Kialakulásának pontos okát nem ismerjük, de vannak olyan hajlamosító tényezők, melyek jelentős mértékben megnövelik a betegség kockázatát (például túlsúly, mozgásszegény életmód, dohányzás). Az emlőrák az 50-65 év közötti nőket érinti leggyakrabban, de ma már fiatalabb nőknél is egyre többször alakul ki.

20 éves kortól havonta érdemes önvizsgálatot végezni, 40 éves kortól évente ajánlott szűrővizsgálatra járni, de minimum a 45-65 éves kor közöttieket megszólító két évente esedékes népegészségügyi szűrésre el kell menni annak érdekében, hogy időben felismerhetővé váljon a betegség, mely korai stádiumban nagyon jó eséllyel gyógyítható. A magas rizikójú nőknek, akiknek a családjában előfordult emlő-, és/vagy petefészekrák egynél több egyenesági vérrokon esetében, gyakrabban ajánlott szűrésre járni.

Mit tegyünk az emlődaganat kialakulása ellen?

Rendszeres testmozgással, egészséges, változatos étrenddel, valamint a dohányzás, illetve a túlzott alkoholfogyasztás mellőzésével a betegség kialakulásának kockázata nagymértékben csökkenthető még abban az esetben is, ha fennáll genetikai hajlam. A mammográfiás vizsgálaton való részvétel mellett pedig elengedhetetlen a rendszeres otthoni önvizsgálat minden hónapban ugyanabban az időszakban, a menstruációs ciklust követő 5 napon belül történő elvégzése. A legjobb, ha bármilyen nem szokványos elváltozás észlelése esetén nőgyógyászhoz fordulunk.

Milyen tünetei vannak az emlődaganatnak?

  • tapintható csomó a mellben
  • az emlőbimbó behúzódása, vagy az emlő bőrén észlelhető behúzódás
  • megnagyobbodott nyirokcsomók a hónalj tájékán
  • duzzadttá, keménnyé, pirossá váló mell
  • nem gyógyuló seb, narancsbőr tünet vagy gyulladásos bőrtünetek megjelenése a mell bőrén
  • viszkető, kipirosodó, súlyosabb esetben beforduló, váladékozó emlőbimbó
Támogatóink és együttműködő partnereink:
Széchenyi 2020
Európai Unió zászló