Ki jogosult a nappali ellátás igénybevételére?
Harmadik életévüket betöltött, Kecskemét közigazgatási területén élő értelmi fogyatékos és/vagy autizmussal élő személyek, akik önkiszolgálásra csak részben képesek vagy önellátásra nem képesek.
Tanköteles korú gyermek nem gondozható az intézményben, amennyiben köznevelési intézményben történő nevelésre-oktatásra alkalmas, és elhelyezése köznevelési intézményben biztosítható. Ez a tilalom nem vonatkozik viszont arra a gyermekre, aki fejlesztő-nevelésben részesül, továbbá a tanítási szünet idején történő ellátásra.
A vonatkozó jogszabályok értelmében fogyatékos személyek nappali intézményében nem gondozható az a személy, aki veszélyeztető magatartást tanúsít, illetve, aki orvosi ellátást és állandó ápolást igényel.
Hogyan lehet igényelni az ellátást?
Az ellátás igénybevétele önkéntes, az igénylő kérelme alapján történik. A szolgáltatás igényelhető étkezéssel vagy étkezés nélkül is. A kérelemhez mellékelni kell a fogyatékosság tényét igazoló szakértői véleményt, és/vagy szakorvosi igazolást, valamint jövedelemigazolást. A felvételi feltételek teljesülése esetén a benyújtott iratok alapján az intézmény megállapodást köt a jelentkezővel vagy törvényes képviselőjével. Az intézménybe a vonatkozó jogszabálynak megfelelően 3 hónap próbaidővel veszünk fel ellátottakat.
Hány órától lehet igénybe venni az ellátást, és délután meddig maradhatnak az ellátottak?
Az intézmény hétköznapokon 8-16 óráig, pénteken 8-14 óráig tart nyitva. Írásbeli igény esetén reggel 7-8 óráig, valamint 16-17 óráig ügyeletet biztosítunk, fejlesztő foglalkozások ebben az időszakban nem zajlanak. Amennyiben az ellátott hozzátartozója GYOD-ban részesül, az ellátás a napi 5 órát nem haladhatja meg.
Hány éves korukig maradhatnak az ellátottak az intézményben?
A nappali ellátás 3 éves kortól bármely életkorban igénybe vehető, felső életkori határ nincs.
Az intézmény a nyári szünetben is nyitva van?
Az intézmény az év minden munkanapján nyitva tart, és az iskolai szünetektől függetlenül zavartalanul működik. Nincs tavaszi-, nyári-, őszi-, és téli szünet sem.
Milyen étkezést biztosít az intézmény?
Az intézmény napi egyszeri meleg étkezést (ebédet) biztosít. Természetesen lehetőség van az otthonról hozott tízórai-, és uzsonna elfogyasztására az intézmény étkezőjében.
Mennyit kell fizetni az ellátásért?
A nappali ellátás igénybevétele ingyenes, az étkezésért viszont térítési díjat kell fizetni. Az étkezésért fizetendő térítési díjat önkormányzati rendelet határozza meg. 2023. február 1-től az összeg 500 Ft/ebéd. Jövedelemtől függően helyi rendelet alapján 50-, illetve 100% méltányossági kedvezmény kérhető. Aki nem rendelkezik jövedelemmel, annak térítési díjat nem kell fizetnie.
Azonnal be lehet kerülni az intézménybe, vagy van várakozási idő?
Amennyiben van szabad férőhely, várakozási idő nincs. Azonban ahhoz, hogy az ellátott fejlettségi szintjéhez, érdeklődéséhez, egyéniségéhez igazodó ellátást tudjunk biztosítani, szükségesnek tartjuk a bekerülés előtti minél alaposabb ismerkedést szülői beszámolók, szakértői vélemények, esetleges korábbi gondozási helyek vagy iskola tapasztalatai alapján. Ehhez állítottuk össze a „Szülői interjút”, amely a leendő ellátott érdeklődésére, napirendjére, kedvelt és nem kedvelt tevékenységeire, örömforrásaira, félelmeire, szenzoros érzékenységére, szociális és kommunikációs képességeire, önellátási, önkiszolgálási képességeire, valamint a szülők elvárásaira vonatkozóan tartalmaz kérdéseket.
Hogyan telik egy nap az intézményben?
Az intézményben a legfőbb hangsúly az önkiszolgálási., szociális, kommunikációs és munkakészségek, valamint a munkaviselkedés és szabadidős készségek fejlesztésén van. Cél az ellátottak egyéni képességeinek fejlettségi szintje mellett elérhető legmagasabb szintű önállóság elérése, az addig megszerzett képességek szinten tartása, önellátásuk, önkiszolgálásuk mértékének növelése. E célok szem előtt tartásával az alábbi napi aktivitásokat szervezzük ellátottaink számára egyénre szabott tartalommal, időtartamban és gyakorisággal a sajátos szükségleteik figyelembevételével:
- munkatevékenységek (házimunkák, konyhai munka, műhelymunka, kézimunka tevékenységek, kerti munka, irodai munka)
- mozgásos foglalkozások
- önálló feladatvégzés értelmi képességeket szinten tartó és munkafolyamatok végzését előkészítő strukturált munkával („kódos munka”)
- szociális és kommunikációs készségeket fejlesztő „Babzsákos foglalkozások”
- egyéni asztali- és társas játékok
- szabadidős aktivitások (pl. zenehallgatás, számítógépes játékok, könyvnézegetés, újságok, olvasás, puzzle, udvari játékok: roller, trambulin, hinta, ping-pong, stb.)
- külső programok (vásárlás, kirándulás)
- kutyaterápiás foglalkozás.
Az ellátottak részére gondozási tervet készítünk, amely egyénre szabottan határozza meg a fejlesztési feladatokat és azok megvalósításának módszereit.
Kik dolgoznak az ellátottakkal?
Az intézményben 5 fő terápiás munkatárs és 11 fő gondozó munkatárs dolgozik az ellátottakkal. A fenti, egymástól világosan elkülönült térben zajló aktivitások mindegyikét 1-2 munkatárs szervezi és vezeti az ellátottaink számára.
Miért nincsenek díszítések, dekorációk a Csodabogár épületében?
Az autizmussal élő személyek jelentős hányada különösen érzékeny lehet vizuális ingerekre, zajokra, a sok tárgy színes, zsúfolt látványára, szagokra, váratlan mozgásra, érintésre. Mindez zavaró lehet, és elvonhatja a személy figyelmét, megakadályozva, hogy a valójában fontos információk eljussanak hozzá, vagy hogy azokat megfelelően tudja feldolgozni. Éppen az ennek kiküszöbölésére tett kísérlet az oka, hogy szerte a világban az autizmussal élő személyek számára kialakított fejlesztő szobák, iskolák, lakóotthonok vagy orvosi rendelők laikusok számára gyakran ridegnek, szegényesnek tűnhetnek.
Milyen ruhában kell járni az intézménybe?
Az intézményben váltócipő használata kötelező. Biztonsági okokból a papuccsal szemben a zárt felsőrészű kényelmes vászon-, vagy sportcipő javasolt. Javasolt, hogy a felsőruházat is kényelmes és laza legyen, amely engedi a szabad mozgást. Az intézmény klimatizált, így a hőmérséklet kellemes, ezért javasolt, hogy mindenkinek legyen rövid ujjú felsőruhája. A mozgásos foglalkozásokhoz javasolt, hogy legyen külön sportruházat, tornaruha, amelyet az ellátottak az intézményben saját öltözőszekrényükben tárolhatnak.
Lehet-e behozni saját eszközt? (pl. telefont, saját játékot)
Az intézménybe történő eljutáshoz és ott tartózkodáshoz elengedhetetlenül szükséges használati tárgyakat – amelyek nem veszélyeztetik saját és mások testi épségét – be lehet hozni. Mobiltelefont csak abban az esetben lehet behozni, ha azon kommunikációt, tájékozódást segítő, vagy egyéb, a részvétel szempontjából nélkülözhetetlen alkalmazást használ az ellátott. Az intézményben értékmegőrzésére nincs lehetőség.