444128

Az Alzheimer Café története

Az Alzheimer Café világszerte elterjedt módszer arra, hogy a szellemi leépüléssel élők és hozzátartozóik, gondozóik számára segítséget nyújtson. A mozgalom Hollandiából indult, majd világszerte több országban vált népszerűvé. Az első találkozókat kávézókban tartották, innen ered e civil, önkéntességen alapuló mozgalom elnevezése.

Győrben alakult meg az első magyarországi Alzheimer Café 2014-ben Dr. Menyhárt Miklós főorvos vezetésével. Utána civil kezdeményezésre elindult egy országos hálózat kiépülése amely évről-évre bővül, ez szoros összhangban van az egyre növekvő beteglétszámmal és az intenzívebb társadalmi igényekkel. Ma már összesen 15 Alzheimer Café működik Magyarországon.

Hazánkban a súlyos szellemi hanyatlásban szenvedők száma 150-200 ezerre tehető, de nő a betegek száma, és szűrések hiányában pontos adatok nem ismertek Az. Egészségügyi Világszervezet, a WHO 2014-ben népbetegséggé nyilvánította az Alzheimer-kórt, ennek tükrében megkerülhetetlen a gondozó család támogatása.

Az Alzheimer Café találkozóin lehetőség nyílik egy családias, kötetlen, félelem nélküli beszélgetésre. Egy közösség, ahol meglehet osztani egymással érzelmeket, aggodalmakat tapasztalatokat. Együttérzést, lelki támaszt kaphat sorstársaitól, tanácsot kérhet szakemberektől.

A változatos előadások révén bővíthetik ismereteiket a betegséggel kapcsolatban szakemberek, előadók segítségével.

Minden alkalommal a demenciához kapcsolódó témákat dolgozzuk fel. Lehetőség van kérdezni, hozzászólni. Fontos, hogy a problémákat megosszuk, átbeszéljük és a felmerülő kérdésekre válaszokat kapjunk. Fontos, hogy érezzük nem vagyunk egyedül.

Az esemény nyitott mindenki számára, a részvétel ingyenes.

 
 
 
 
Támogatóink és együttműködő partnereink:
Széchenyi 2020
Európai Unió zászló