EFI Idősek Életmód Klubja 1. Hatodik foglalkozás
Helyszín: Margaréta Otthon aula
6000 Kecskemét, Nyíri út 77/A
Előadó: Dr. Lévai Nelli neurológus főorvos
Téma: Parkinson-kór és Alzheimer betegség időskorban
Időpont: 2018.11.14.
Parkinson-kór és Alzheimer betegség időskorban
Dr. Lévai Nelli neurológus főorvos
A Parkinson–kór krónikus, progresszív neurodegeneratív betegség, mely az agy dopamin termelő sejtjeinek pusztulása következtében változatos klinikai tünetekben nyilvánul meg. Amikor a beteg tünetei megjelennek, az érintett agysejtek közel 80 %-a már elpusztult.
A betegség oka ismeretlen. Klinikailag megkülönböztetünk motoros- és nem motoros tüneteket. A betegség diagnózisának felállítása a jellegzetes klinikai tünetek alapján és a hasonló tüneteket okozó betegségek kizárásával történik.
A Parkinson-kór gyógyíthatatlan betegség. Terápiája gyógyszeres kezeléssel és új sebészeti eljárásokkal történik (mélyagyi stimuláció, Duodopa pumpa). Kiegészítő terápiaként fizikai aktivitás fenntartása, fizioterápiás eljárások alkalmazhatók.
Az Alzheimer-kór az időskori elbutulás leggyakoribb oka, ami a szellemi képesség súlyos romlásával jár, ami a napi normális életvitelt és a betegség előrehaladtával az önellátást is lehetettlenné teszi. A betegség progresszív, degeneratív, nem gyógyítható kórkép. Fő tünetei a fokozódó feledékenység, az elvont gondolkodásra való képesség fokozatos elvesztése, a megfelelő szó megtalálásának nehézsége, tájékozódó képesség elvesztése, ítélő képesség romlása, ismerős tevékenységek végzésének romlása, személyiségváltozás.
Kivizsgálása a pontos anamnézis felvétellel, demencia tesztekkel, képalkotó vizsgálatokkal történik. A betegség gyógyíthatatlan, gyógyszeres kezelés a betegség progresszíóját lassíthatja.
A lezajlott esemény képei a galériában tekinthetőek meg: Margaréta Otthon “ Idősek életmód klubja 1.” Hatodik foglalkozás Kecskemét, 2018.11.14.