EFI-Idősek Életmód Klubja 2. Első foglalkozás
Helyszín: Idősgondozó Szolgálat
6000 Kecskemét, Margaréta utca II. sz. telephely
Előadó: Anitics Istvánné-mentálhigiénés szakember
Téma: Egyedüllét, társas kapcsolatok az időskorban (összefoglaló)
Időpont: 2018.07.23.
Az öregedés a születéssel kezdődik, fokozatosan végbemenő fiziológiai folyamat. Minden egyes fejlődéslélektani szakasz egy új fejlődési szint, így az időskor is az.
Az emberek egy része az időskor előre haladtával egyre kevésbé veszi észre, hogy mennyire eltávolodnak egymástól, hogy saját sorsukat mennyire igyekeznek maguk irányítani, nem számítva másokra, mintha mindent egyedül, mások segítsége, támogatása nélkül akarnának megoldani.
A kor előre haladtával mára az elszigetelten, kapcsolatok nélkül, egyedül és/vagy magányosan élő emberek száma egyre drámaibb mértéket ölt és a magány egyre nagyobb társadalmi problémává válik. A magány, mint drága és káros probléma több aspektusból is vizsgálható, hiszen az egyén számára több területen (gazdasági, szociális, egészségügyi) is súlyos következményekkel járhat. A magányosság-egyedüllét szorosan összefüggő jelenség, de nem szinonimái egymásnak. Az egyedüllét sokszor kirekesztettséggel, szegénységgel vagy éppen testi-lelki egészséghiánnyal jár együtt. Nemzetközi vizsgálatok sora bizonyítja, hogy a személyes kapcsolatok a hosszú élet egyik legfontosabb előre jelzője. Amikor az egyén nincsen egyedül, törődnek vele és fontosnak tartják őt, akkor ez társadalmi-gazdasági státusztól, egészségügyi kockázati tényezőktől és személyiség jellemzőktől függetlenül is csökkenti az időskori elhalálozást.
A magány ellen a legjobb orvosság a testi-szellemi egészség fenntartása mellett az új dolog(ok)ba való belekezdés, a pozitív hatások megélése, illetve a négyfal közül kilépve az emberek felé való nyitás, közösségi programok (klub, társaságok), hasznos tevékenységek keresése.
A lezajlott esemény képei a galériában tekinthetőek meg: Idősgondozó Szolgálat "Idősek életmód klubja 2." Első foglalkozás Kecskemét, 2018.07.23.