361777

 

„A természet. Ebben nem is csalódsz, elhiheted. Nem beszél, hát nem is hazudik; nem ígér, és mégis odaadja mindenét, nem szól, és mégis többet mond, mint amit valaha ember mondott.”

/Fekete István: Tüskevár/

Minden év október 21-én ünnepeljük a Földünkért Világnapot, melynek jelszava a „Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!”. 1991-ben világméretű kampányt kezdeményeztek az IUCN (Természetvédelmi Világörökség), az UNEP (ENSZ Környezetvédelmi Programja) és a WWF (Természetvédelmi Világalap) összefogásával, melynek eredményeként megszületett a Földünkért című új élővilág megőrzési stratégia. A dalai láma már akkor felhívta az emberek figyelmét arra, hogy ahhoz, hogy a külső környezet helyzete javuljon, először magunkban kell változást elérnünk.

Mindannyian felelősek vagyunk a Földünkért, és minden nap lehetőségünk van arra, hogy tegyünk a környezetünkért. A lényeg, hogy nem kell nagy dolgokra gondolnunk, ugyanis minden kis egyéni cselekedet számít!

Íme néhány egyszerű tipp annak érdekében, hogy környezettudatosabbakká váljunk:

  • Kerüljük a pazarlást! Mielőtt megvásárolnánk valamit, gondoljuk át, hogy valóban szükségünk van-e rá. Ne dobjunk ki valamit azért, mert már nem új, de valójában még használható lenne. Ha mégis meg szeretnénk valamitől „idő előtt” válni, inkább adjuk oda valakinek, aki örömmel hasznát tudja még venni.
  • Újrahasznosítás: a szelektív hulladékgyűjtés mellett az otthonunkban feleslegessé vált dobozoknak, fém-és műanyag palackoknak, de akár bútoroknak is egy kis kreativitással új funkciót adhatunk, amelyhez az interneten számos inspirációt találhatunk.
  • Csökkentsük a műanyagot a háztartásunkban! A műanyag csomagolóanyagok helyett ma már szép számmal vannak olyan csomagolásmentes boltok, ahol az alapvető élelmiszereket saját tároló dobozainkban, vagy szütyőinkben vihetjük haza (Kecskeméten is!). Ezenkívül a különféle üveg- vagy fém kulacsok használata is jó megoldás a mindennapokban.
  • Vásároljunk helyi termelőktől! Egyre többen döntenek úgy, hogy a szupermarketek helyett inkább a piacon szerzik be például a zöldségeket, gyümölcsöket, hús-és tejtermékeket. Amellett, hogy támogatjuk a magyar termelőket, a környezetünkért is sokat tehetünk ezzel, nem beszélve arról, hogy a piacon megvásárolt termékek vitamin-és tápanyagtartalma és minősége is jóval magasabb a boltban kapható társaikéhoz képest.
  • Használjunk vegyszermentes tisztítószereket és natúr kozmetikumokat! Számos magyar kézműves alkotó termékei közül választhatunk, illetve az interneten is sok ötletet találhatunk arra vonatkozóan, hogy hogyan készíthetünk saját magunk néhány egyszerű alapanyag felhasználásával hatékony és természetes kozmetikumokat és tisztítószereket. Ma már szinte minden fürdőszobában használt dolognak létezik környezetbarát formája legyen szó a mosható textil korongokról, vagy a fa hajkefékről.
  • Öltözködjünk környezettudatosan! Számos üzlet van, ahol jó minőségű használtruhát szerezhetünk be. Ez anyagilag és a környezetünk megóvása érdekében is sokkal jobb megoldás, mint a profitorientált fast fashion márkák támogatása. Emellett több hazai és külföldi márka is van, akik elkötelezettek az ökológiai lábnyomuk csökkentése iránt.

A kialakult járványhelyzettel párhuzamosan felértékelődött a természetben töltött idő szerepe, sok helyről hallhatjuk, hogy legyünk minél többet a szabadban, hiszen az mind az immunrendszerünkre, mind a lelki egészségünkre pozitív hatást gyakorol, hiszen rendkívül jó feszültségoldó. A közelgő őszi szünetben próbáljunk meg minél többet kint lenni, mozogni és nagyszerű családi program lehet ilyenkor egy közös kertészkedés is!

Támogatóink és együttműködő partnereink:
Széchenyi 2020
Európai Unió zászló